Anlam Yüklemek

Evet 2021' in Nisan ayını da tamamlamak üzereyiz. Sert bir 4 ay oldu, dünyamızdan ayrılanlar ve aramıza yeni katılanlar var. Pandemi vites attırdı, tez zamanda dünyanın 4 köşesinde
 Müslüm Gürses' in "Kara Bulut (Kara Bulutları Kaldır Aradan)" şarkısı çalması lazım. Allah'ın izniye çıkacağız bu bataklıktan da demek dışında başka bir şey kalmıyor.

 Uzun zamandır fark ettiğim bir durum var ki aslında  bir şekilde  daha önceden kağıda dökmem gerekiyordu ama ancak kafamdaki puzzle parçalarını birleştirebildim. 


Çengelköy'de Bir Kokoreççide Karşı Karşı'ya Oturuyoruz, Başladım Anlatmaya

Çevremdeki gözlemlerim insanoğlunun yaşamak için her şeye anlam yüklemeye ihtiyacı olduğunu farkettirdi. Bilmiyorum belki saçma geldi sana şu an. Her bakışta, her dinleyişte, her anlamaya çalışmada  keşfetmek, niye bu böyle gerçekleşiyor diye anlama çabası. Devamında anlam yüklemeler başlar.

Anlam yüklüyoruz bir şeyleri daha iyi anlamak için.

Anlam yüklüyoruz mutlu olmak için.

Anlam yüklüyoruz mutsuz olmamak için.

Puzzle birleştirip büyük resmi görmek istiyoruz bazense görmemek için uğraşıyoruz. 

Aslinda hayatta içinden çıkamadıgımız o kadar konu var ki kimisine anlam yüklemeyerek kimisine de anlam yükleyerek çıkmaya çalışıyoruz.

Bir düzine anlam yüklemenizi istediğim bir kaç davranıştan bahsetmek isterim; Bir ilişkinin bitişi, çekilen kısa bir film, rahatsız olunan bir şeyi dile getirme, enerji vampirlerinin toksik davranışları, yeni bir dil öğreniyorken telaffuzundan ötürü dalga geçip cesaret kıranların davranışları,  lobiciliği sevip liyakatı göz ardı edenlerin davranışları, iş yerinde mobbing davranışları, ayrımcılığı ötekileştirmeyi hayat amacı edinenlerin davranışları, arkadan konuşmaya bayılanların davranışları...


Hadi Başlayalım Anlam Yüklemeye

Bir ilişkinin bitişi: Bir ilişki neden biter ki? Sevgisizlikten mesela.

Çekilen kısa bir film: Çekilen filmin bir derdi vardır, seyirciye ulaştırmak istediği. O yüzden çekmişlerdir bu filmi

Rahatsız olunan bir şeyi dile getirme: Gayet net aslında, ortada bir hoşnutsuzluk var, tekrarlanmaması isteniyor.

Enerji vampirlerinin toksik davranışları: Hayattan çok mutsuzdur, bu mutsuzluğunu etrafa saçarak biraz olsun rahatlamak isteyen bencil insanlar topluluğu davranışları. Güzel şeylerden konuşmaktan uzaklardır.

Yeni bir dil öğreniyorken telaffuzundan ötürü dalga geçip cesaret kıranların davranışları: Bak bu noktada ayrışıyorum, burada iki anlam yüklemek istiyorum. İlki sen iyi öğren diye bir seni duvara vurup sarsıyordur. İkincisi de bilgi-lupmeni, kişisel gelişimini tamamlayamamış biri.

Lobiciliği sevip liyakatı göz ardı edenlerin davranışları: Kendisinin bugüne kadar gelmiş olduğu noktaya başkalarının değnekleriyle geldiğinin işaretidir. Çünkü bir gün o değnekler liyakatı göz ardı etmesini bilip "Bizim yeğenin işi noldu?" mesajını "lobiciliği sevip liyakatı göz ardı edenlere" atacaktır.

İş yerinde mobbing davranışları: Burada da iki ihtimal var, ya çalışmıyorsun ya da ayağını kaydırmak isteyen birileri var.

Ayrımcılığı ötekileştirmeyi hayat amacı edinenlerin davranışları: Bundan avantaj sağlayacak kişilerdir, tehlikelidir, dikkatli olmak gerekir.

Arkadan konuşmaya bayılanların davranışları: Klişe ama gerçek şu ki yüzüne konuşacak kadar cesur değiller ya da seninle yüz yüze konuşacak kadar sana değer vermiyor.

Kısacası bu saymış olduğum konuları yaşayanlar bu davranışları sergileyenlere maruz kalıyorlar.

Bazısına anlam yüklemeyerek, hayatının önceliğine almadan hayatına devam ediyor insanlar. Bazısına da anlam yüklüyor hatta bazen gereğinden fazla anlam yüklüyor. Kısacası bu anlam yükleme ya da anlam yüklememe işinde hata yaparsak önce kendimize zarar veriyoruz sonra çevremize.


O yüzden anlam yükleyeceğiniz veya anlam yüklemeyeceğiniz davranışı iyi seçin derim.


Sevgiler 

Sizi Müslüm Gürses'in  Kara Bulut (Kara Bulutları Kaldır Aradan) şarkısıyla baş başa bırakıyorum.


Edit:UmutYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

SANA İYİ GELECEK CÜMLELERİ YAZMAMI İSTER MİSİN?

İyi Şanslar diliyordu Vefa

Güven vermiyor /Performans düşürmeye devam mı?/ Çekirdek