Uzak İlişkiEn temelden başlarsak aslında kimimiz için her şey birbirinin sohbetinden keyif almakla başlar, kimimiz için bir hareketle, kimimiz için belki de bir görüş etkilidir. Ama sonuç aynı değil mi sonu nedir? Ya da ne olsun isteriz? Hep yanımızda olsun, hep sesini duyalım, hep bakışalım, hep hep hep, aslında sen ben değil biz olalım yani özetle AŞK olsun isteriz.


Aşk önemlidir, güzeldir, mutlu eder. Peki aşkın mesafesi ne olmalı? 
-> Yakın vs. Uzak.

Yakın ilişki hepimizin tercihidir, peki ya uzak ilişki. İster misiniz sevdiğiniz, aşık olduğunuz kadın/adam uzaklarda olsun. Uzaklarda çalışsın, okusun, yaşasın bunu tercih eder misiniz? Zor değil mi düşünmesi bile zor aslında. Bekara karı boşamak kolay değil mi? Sevgilisi yanında olana yok canım kolay olur demek kolay tabi. Ama ben beş aydır yaşadığım ilişkinin 5’te 1’inde sevgilimin yanımda olabilme imkanıyla yaşadım. Ama ne oldu aşkımız daha da perçinlendi aslında, daha çok sevdik, daha çok özledik, daha çok bekledik birbirimizi.


          Oğuzhan Uzun ile konuşurken bana şunu söyledi “alışılır mı bu duruma”. Alışılır mı, alışılmaz mı? Zor bir soru aslında ama ben şöyle düşünüyorum. Sevgi azalmadıkça, ulaşmak için uğraşlar azalmadıkça neden sorun çıksın ki. Kadın/adam belki de işinden kaynaklı gelemiyor değil mi? O zaman ne yapmalı? Sorun mu çıkartmalı? İşte tam anlamıyla sevginin ölçütü bu değil mi?
             

   Hayatımızdaki insan gelemiyorsa biz ne yaparız? Müsait olduğumuzda zaman kalkıp gider miyiz? Yoksa o mu gelsin diye bekleriz? Biz tercih etmedik mi uzak ilişkiyi, en başında bilmiyor muyduk uzakta olacağını?
                
Bunu bilerek başlıyoruz ilişkiye aslında bunu biz tercih etmiştik. Bile bile lades demiştik değil mi? Ee o zaman ne olmalı? Seçimlerimizin sonuçlarına katlanmalı ve tercih bizim o zaman ben bunu kabul ettim demeliyiz.
               

Ayrıca asıl yapmamız gereken bir şey daha var. EMPATİ yapmalıyız. Empati mi o da ne? Yani şu; bir şey söylerken, yaparken “o benim yerimde olsaydı ne yapardı veyahut ben onun yerinde olsam ne yapardım”. Bu soruyu sorup ve tamamen gazlamadan, usulce ve en mantıklısından kendimizi onun yerine koymak.

Uzak ilişki böyle yürür. Empati yaparak, bekleyerek, severek ve onun kararlarına saygı duyarak. Kendinden fedakarlık yapmak, ödün vermek ve kendine saygı duymak. Bunları yaparsak aslında yakın veya uzun ilişki fark etmez. Hepsi yürür. Ama şunu söylemeliyim uzak ilişki kolay değil.
               

2019’un mottosu EMPATİ olsun. Hepinize bol empatili, bol sevgili bir yıl olsun diliyorum.

HEPİMİZE MUTLU YILLAR…


KONUK YAZAR: BAYAN PSİKOLOG

FOTOĞRAF: FACHI

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İyi Şanslar diliyordu Vefa

HOUSE of RELATIONSHIPS

Görücü Usulü