BIZ NASIL 3561 KM VE OTESINE KAVUSTUK PART2- BEN YENILIKLERIN HAYRANIYIM

Birinci bölümden sonra beklenen hızla geri dönemedim. Öncelikle oguzhanuzun.com uzantımız hayırlı olsun. Kapitalist düzenin bir çarkı olmaya başlayınca bu web dünyasına girişler zorlaşıyor.


Şiddetle tavsiye ediyorum. Sinop’ a giden Hamsilos koyunu kesinlikle görmeli ve yüzmeli. Yüzerken bir imam’la tanıştık. Bol ikramlı, hoş bir muhabbet gerçekleşti . Sonra ver elini Sinop cezaevi. Gerçekten çok ilginç ve ilgi çekici bir yer. Biraz gezi yazısı form-atında başladık ama şunu eklemek isterim ki; Sabahattin Ali Sinop cezaevin‘de iki yıl kalmış ve inanılmaz duygu yüklü şiirler yazmış. Peki ya diğer mahkumlar, kim bilir onlar neler yazdı kalplerine!

Teyzenin yeri mantı, ben teyze yerlerinden çok kolay etkilenen biriyim. Öyle olduğuma bakmayın, hayatımda yediğim en iyi 3 mantı tabağı sıralamasında yer bulabilecek lezzet bir yerdi. Merkez kısmına gelirsek; tabi ben yorgunluktan yürüyemiyorken, umut yangın Sinop kalesini fedetti.

Hedefimiz Sinop’tan Ordu-Fatsa ya gitmek. Camping alanından 3 tane genç bizi aldı ve attı Sinop otobanına. Oradan yürüyerek 10 km yol aldık samsuna doğru. Ve bir benzin istasyonunda bizi alacak koca yürekli adamı beklemeye başladık. Gel zaman git zaman alan yok. Ben de  benzin alan TIR'cılara sardım. “Patlayıcı taşıyorum ben bu riski alamam kardeş”,“Şirket problem çıkarıyor başkan” dediler. Oysaki şirin ve zararsız görünüyordum. Bu da o dönem de snap’den takip eden ekibin yorumudur.

Amaç önce Samsun’a gitmek oradan Ordu-Fatsa ya İrfan abilere gitmek. Tam her şey bitti derken sahne’ye Ersoy abi çıkıyor ve 3 saatlik ikramı bol, muhabbeti koyu anlar yaşıyoruz. Nazik ve babacan tavırları bizi etkiledi ve ayrılırken numaralarımızı aldık. Fakat inerken “paranız var mı çocuklar, yardımcı olmak isterim” dediği zaman var ki… Nazik teklifi için teşekkür ettik. Çünkü paramızın bittiği yerde döneceğiz diye karar vermiştik. Düşünüp sorması bile yeter. Samsun merkeze kadar bıraktı bizi. Oradan fatsa minibüsleriyle irfan abi ile bulaşacağımız yere gittik.


Konfor anlamında ve misafirperverlik konusunda doktorasını yapmış  biridir İrfan abi. Allah nazarlardan saklasın çok tatlı bir aile. Bütün Fatsa’yı fedettik onlar sayesinde. Ve Karadeniz’in Boztepe gerçeği. Gidip-görülmesi gereken yerlerde üst sıraya oynar.  Yamaç paraşütü yapan insanlar, şirin cafeler ve ordu ayaklarının altında diz çökmüş sizi bekliyor. Orada bir gece konakladıktan sonra sadece ama sadece 126 lira olan ordu-İstanbul uçak biletimi aldım.

Sonrası mı ?

Trabzon Trabzon Trabzon…Şehrin girişi rezalet. Saçma sapan sanayileşmeler bende olumsuz  etki bıraktı. Görmeyi umduğum şehir yoktu. Merkeze inince olumsuz etki biraz olsun azaldı. Sonra Hotel Benli’ye gittik ki Zeki abinin Masumiyet filmindeki Hotel’in aynısı. Burada yazamayacağım orijinal komşularımız vardı. Neyse ki sabah oldu, Sümela Manastırı, Sarkıt Mağrası , Maçka , Gümüşhane kesinlikle görülmesi gereken yerlerinize ekleyin. Sarkıt mağarası beni çok etkiledi. Sümela hala restorasyonda uzaktan el salladık sadece.  


Ha bu akan dereler Rize’den akacak … Burada yeşilin tonu bir farklı dostum. Sıkı bir Pazar sporlu olabilme savaşım devam ederken Pazar ilçesi ile tanıştım. Koçero Umut’un toprağındayız. Çay bahçelerini dolaşmak, o kokuyu solumak; kokunun bir tadı olduğu düşüncesine itti beni.
Hedef Kaçkar’lar…Avcılık yeteneği üst düzey olan Zafer abiyle çıktık yola. Kendisi Umut’un kuzeni olur. Çadırlar, Araç gereçler neler neler. Belli bir yere kadar arabayla geldik. Çadırımızı kurduk Kavrun Yaylasına. Bir Yağmur Bir Yağmur mecbur araba da uyumak zorunda kaldık. Sonra sabah 6’da KAÇKAR zirve ye yolculuk başladı. 


Antrenmansız olmanın etkisiyle çok yoruldum. Umut’ da durmadan burası Yellowstone benzemiyormuş falan diye söyleniyor bana.... Yellowstone’daki ekibimde Zafer abinin ki gibi horozu vurma isteği olmayan birisinin olmaması yolculuklarımızı daha hızlı ve kolay olmasını sağlıyordu. İflahım’la oynadılar. Birde Yellowstone’da Alijca ve Wojtek de inanılmaz bir pathways bulma yeteneği vardı. Onun ekmeğini çok yedik. KAÇKAR’ a giderken kaya tırmanışı yaptığımı söylemiş miydim?

Bu kadar söylememe değdi. İnanılması güç bir manzara ile karşı karşıya geldim. Daha önce Ayılar’la karşılaşmıştım. Neyse ki bear-sprey vardı yanımızda . Fakat Umut oradaki ayıların köye inip, İneklerin başını kopartıp, sırtlayıp kırsala gidiyormuş. 
Buna ek olarak Çakalı,Kurdu bol bir dağdaydık. Hayatımın bir bölümü Vahşi doğalarda geçti ama burası Türkiye idi. Ve bu yer ilkel ve her an bir yağmur başlayabilir,uzun süre sürebilirdi. Allah bizi korudu ve sağ-salim Batum’a doğru yola çıktık.


Son tango Batum… Misak-ı milli den ilk taviz. Geçiş sıkıntılı olsada nüfüs cüzdanınızla girebileceğiniz bir ülkedir Gürcistan. Bir sene Antalya sahillerine kendinizi atacağınıza, Batum sahile atın. Çünkü çok  güzel bir sahili var. Şehrin içi ve dokusu korumuş. Vedat Milör’ün yemek yediği yere gidelim dedik zehirlendim. Armut sodaları çok iyi. Şehir hareketli ve kendine has bir yer. Batumda bir sokağı arıyoruz. Tabi ben yurtdışında olduğum için  ingilizcem ise yarar diye düşünüyorum. HARBİ HARBİ bir mafya ya denk geldik bir yeri sorarken...  Ben adama ingilizce  nereden gideceğimi soruyorum  oda bana gürcü diliyle bir şeyler  anlatıyor.  Tipi anlatıyorum siyah gömlek siyah pantolon ve mutsuz bir yüz. Baktim ses yükseliyor, küfür ettiğini düşünsem de bir böbrek yerinde mi diye  kontrol etmedim değil. Meğersem adam az da olsa Türkçe biliyormuş, umut araya girdi ve 2 böbrekle  Istanbul'a döndüm. Batumdan sonra Doğu Hayranlığı başladı diyebilirim.

Ben Yeni olan her şeyin hayranıyım.

 Hayatımızda her ne kadar hayatta yapmam deyip kendimizi alıkoyamadığımız ve yaptığımiz  o kadar çok fiil var ki..

Otostop çekmem dersiniz, 11 otostop'la Karadeniz Turu yaparsınız.

Hotel Benli' de kalmam dersiniz. Ama 1 gece konaklarsanız.

2500 km ötesini geçemeyiz dersiniz. İbre 3561 km gösterir.

Biz nasıl 3561 km ve ötesine ulaştık ?

*En sağlamından bir arkadaşlık ve kardeşlik

*Ekibine Güven ve  Allah'a olan İnancın

*Merak ve yeni yerlere görmeye hayran olmak

"Gerisi dört işlem" der. Eski bir matematik hocası


Tıklayın,indirin,güvenlidir: https://we.tl/Co4aWq3qgS
Karadeniz'e veda video'muz...


Nükleer gelmeden, gidin görün o güzel toprakları.
Tatilde bir dünya markası Umut Yangın'a selamlar.

Emeği geçen herkese selam ve saygılar...


Esen kalın
Bonus
Karadeniz 2016'nın 7 kritik anı

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Organized Sentences

Organize Türkçe Cümleler

Mars’ta patates yetiştirmeye hazır mısın?