HOUSE of RELATIONSHIPS


İnsanlık tarihinin en eski konulardan biridir; kadın erkek arasındaki ilişkiler. Adem ve  Havva’dan başlayarak süregelen bu karmaşayı çözebilen, anlayan var mıdır bilemeyiz. İnsan zaten başlı başına anlaşılması zor bir canlıyken bu durumu kadın ve erkek olarak ayrıştırdığımızda meseleler daha da çözülmez bir hal almaya başlıyor.


Peki, bu sorunların sizce tek bir nedeni mi var? Belki evet belki de değil. Ama Oğuzhan Uzun bu kısa filminde problemin tek bir nedeni olduğunu bizlere göstermeye çalışıyor. Nedir peki bu problem? Kadın ve Erkek!  Aslında birçok nedeni var gibi gözükse de problemin en temelinde iki farklı dünya olmamızın ilişkilerimizde ortaya çıkardığı iniş ve çıkışları göz önüne seriyor. Bu iniş çıkışlarımız ile insan olmanın, aşkın, sevginin de gücünü göstermiş oluyor. 

Kısa filmimizde ilk gözümüze çarpan şey, filmin adı oluyor, “İlişkilerin Evi”. Hepimizin bildiği gibi sıradan bir ev fakat bir ev olmasından da öte manevi bir anlam yükleniyor evimize. Filmde gördüğümüz gibi sıradan bir evde sıradan insanların birbirinden farklı ilişki sorunlarını görüyoruz. Fakat kadın ve erkek arasındaki tüm problemlerin tek bir nedene bağlanma mesajı tüm film boyunca gösterilmeye çalışılıyor.


Evin içerisinde birçok farklı çift ve ilişki türü görüyoruz ve bu çiftler gene farklı farklı problemlerden dolayı yollarını ayırarak, kapıları sertçe çarpıp yeni bir hayatın kapılarını açıyorlar. Filmin içerisinde birçok kez vurgulanan “kapı” imgesi ile hayatta yaşadığımız tüm olayların kadın erkek ilişkileri çerçevesi ile bitiş ve başlangıcı görüyoruz. Aslında hepimiz Oğuzhan Uzun’un filmindeki ilişki evinde yaşayan insanlardan biri değil miyiz? Tüm küslüklerimizi, barışmalarımızı aynı ev içerisinde yaşayıp gene o evden kapıyı çarpıp gidecek kadar karmaşık duyguların bütünü bir canlı değil miyiz? Film üzerinden anlatılmak istenen düşünceyi de bu şekilde özetleyebiliriz. Açılan her kapı ile yeni bir hayat, yeni bir deneyim ve yeni ilişkiler süreriz. Her yeni ilişki bize yeni tecrübeler getirir.


Evin karakterleri sürekli değişse de başlangıçları ve sonları gene aynı oluyor. Bu ev ile ilgili bilmeniz gereken tek kural; ilişkiler daireseldir, tekrarlardan oluşur. Evimize hoş geldiniz lütfen ayağınız altında kalan kalp kırıklarınızı iyice paspasa siliniz.Konuk Yazar: Sevinç Karagülle

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İyi Şanslar diliyordu Vefa

Görücü Usulü